Ширяєва Тетяна Михайлівна стажування у програмі «Open World» (США, Нью Йорк, Рочестер).

 shyriaeva

Ширяєва Тетяна Михайлівна

стажування у програмі «Open World» (США, Нью Йорк, Рочестер).

У період з 14 по 25 вересня 2016 року проходила стажування у програмі «Відкритий світ», яка призначена для лідерів України – представників різних рівнів державної влади, академічного співтовариства, громадських організацій і ділових структур. Загалом, насичений період програми передбачав ознайомлення делегатів із особливостями надання підтримки ветеранам, що страждають від пост-травматичного стресового розладу. Програма була щедрою на зустрічі, збагатила досвідом та була ресурсною у контексті роботи із військовими, які перебували чи перебувають у зоні активних військових дій в Україні (АТО), які потребують соціально-психологічної реабілітації, здійсненням якої займається науково-практична лабораторія «Психосоціальна підтримка та реабілітація постраждалих унаслідок бойових дій», котра працює при  Інституті практичної психології та психотерапії Національного університету «Острозька академія».

f40

 Програма, насамперед, розрахована на кандидатів, які, незважаючи на свій відносно молодий вік, уже виявили себе як професіонали своєї справи, показали свої сильні лідерські якості, і зацікавлені у вивченні американського досвіду й підтримці професійних та особистих контактів з американськими колегами після повернення до України.

До складу делегацій «Відкритого Світу» звичайно входить п’ять учасників, що дозволяє зробити програму перебування в США більш насиченою й ефективною. Кожен з делегатів бере активну участь в обміні досвідом і знайомить із реаліями життя американських колег.

Програма «Відкритий світ» є єдиною програмою обмінів усередині законодавчої гілки влади США й отримує щорічне фінансування від Конгресу США.  Відбір делегатів та управління програмою здійснюється Центром «Відкритий Світ» при Бібліотеці Конгресу США – незалежним федеральним агентством, що управляється Радою опікунів, яка очолювана др-м Джеймсом Х. Біллінгтоном.  Офіси Центру «Відкритий світ» знаходяться у Бібліотеці Конгресу США у Вашингтоні.

Цьогорічна програма була зорієнтована на ознайомлення із системою соціальнопсихологічної реабілітації ветеранів, які страждають від посттравматичного стресового розладу. Відповідно, стажування передбачало ряд зустрічей із представниками програми «Відкритий світ», представниками галузі Охорони здоров’я та сенаторами.

15 вересня 2016 р. розпочалася із офіційної зустрічі із послом Джоном О’Кіфом, виконавчим директором Центра лідерства «Відкритий світ» та Льюїсом Маданіком, керівником програми «Відкритий світ».

Наступним заходом були лекції доктора Сема Потоліккіо, президента Фундації «Підготовка світових лідерів», керівника індивідуально створених освітніх програм Школа державного управління ім. МакКорта при Джоджтаунському університеті  на тему: «Американський федералізм»; Джой Вілсон, провідного радника з питань взаємин з федеральним урядом в Вашингтонському офісі національної конференції законодавчих органів штатів, директор з питань охорони здоров’я в Вашингтонському офісі на тему «Найкраща ділова практика в галузі охорони здоров’я в сполучених Штатах»; та професора Джорджтаунського унвіверситету Джона Брауна на тему «E Pluribus Unum «З багатьох — єдиний»: Як вдається США залишатися єдиною державою?».

У другій половині дня відбулася зустріч із пані Сарою Рейголд, представником сенатора Кірстен Гіллібренд. На зустрічі делегати від України доповідали про сфери своєї діяльності у галузі роботи з ПТСР на Батьківщині. Пізніше, українську делегацію було запрошено до приміщення Конгресу США, де відбувся культурно масовий захід за участю представників уряду США, України, Польщі, Сирії. Захід було приурочено 25-ій річниці відновлення Української незалежності.


f41

18 вересня розпочалося громадською зустріччю із групою у приміщенні бібліотеки м. Ірондеквойт, де делегати розповідали про свою роботу з ветеранами та учасниками АТО в Україні. Зустріч проходила у присутності генерал-майора Володимира Гаврилова, військового аташе Посольства України в Вашингтоні. Делегати мали можливість у режимі запитання-відповіді, поділитися досвідом своєї роботи, познайомити представників американсько-української громади із закладами, які вони представляють у США.

19 вересня розпочалося поїздкою до міста Канадейга, штат Нью Йорк. Робочий день передбачав зустріч у медичному центрі для ветеранів у м.Канандейга. Центр надає послуги ветеранам, які проживають у цій частині штату, надаючи стаціонарне та амбулаторне лікування. Темою зустрічі було надання психологічної підтримки, спеціалізованої допомоги та забезпечення реабілітаційних заходів алко- та наркозалежним ветеранам, що мають досвід участі у військових діях, лікування психічних травм та пост-травматичного стресового розладу (ПТСР), підтримка (гаряча лінія) для людей у кризовій ситуації, що мають загрозу самогубства. Медичний заклад, окрім надання послуг такого типу, ще є дослідницьким та освітнім закладом. На зустрічі були присутні лікарі, спеціалісти з роботи з ПТСР, психологи, терапевти, представники адміністрації закладу.

Наступна зустріч проходила у асоціації по роботі з ветеранами Американський легіон регіону Канадайга Пост 256. Зустріч проходила у мерії міста за участі Джеремі Маршала, в минулому управлінця округу Онтаріо, котрий є Директором агенції по роботі з ветеранами округу Онтаріо; Енді Вайтом, першим віце управляючим американським легіоном округу; Гейба Сінкеграна, віце-управляючого в комісії штату по зв’язках з громадськістю. Тема оговорення звучала як «Роль громадян в підтримці ветеранів війни, а також солдат та їх сімей. Роль асоціації в підтримці різних заходів для громади».

f42

Вейн Томпсон, голова Адвокаційної Ради ветеранів ділився досвідом функціонування програми медичного забезпечення для ветеранів. На зустрічі була також присутня мер міста Канадайга Елен Полімені.

Вівторок (20 вересня) група зустрічалася із клерком округу Монро Адамом Белло, який розповідав про те, які послуги округ надає ветеранам, йшлося про забезпечення роботою, опікою бездомними, які втратили працездатність в результаті участі у військових діях.

Зустріч з членами палати представників від штату та представниками сенатора штату, що проходила у приміщенні федерального уряду, теж передбачала обговорення програм, які на федеральному рівні забезпечуються ветеранам, як здійснюється контроль з боку федерального уряду за розпорядженням коштів та йшлося про особливі послуги для ветеранів.

Зустріч у Громадському оздоровчому центрі при Рочестерському університеті, де делегати мали можливість прослухати та обговорити лекцію щодо необхідності дотримання гігієни психічного та біологічного здоров’я.

Зустріч у Департаменті охорони здоров’я в Назаретському коледжі, робота якого спрямована, головним чином, на роботу у сфері здоров’я.

У середу (21 вересня) відбулася зустріч в організації Американських ветеранів AMVETS (американські ветерани), яка налічує понад 250 000 членів, які працюють у галузі надання психологічної, фінансової підтримки громадськості. Делегати знайомилися із особливостями здійснення доброчинної діяльності та фандрейзінгом.

У Центрі по роботі з ветеранами Збройних сил та США делегати від України знайомилися із послугами, які надаються центром та включають інформаційну, адвокаційну та психологічну підтримку колишнім та теперішнім членам Збройних сил США.

Під час відвідування клініки для ветеранів делегати ознайомилися із техніками управління стресом, практиками здорового сну, тощо.

Четвер (22 вересня) розпочався із офіційної зустрічі у службі для підтримки ветеранів «Warrior Salute», де робота була спрямована на ознайомлення із принципами лікування психічних травм та ПТСР, а також способами інтеграції ветеранів у мирне життя.

Темою зустрічі у Центрі по роботі з ветеранами м. Рочестер, який надає послуги немедичного характеру, такі як психологічна підтримка ветеранів з зони війни, а також членів їх сімей, родичів та військових, які проходять військову службу в зоні активних військових дій.

Зустріч із представницею Червоного Хреста була ознайомчою із видом послуг, які надає Американський та міжнародний Червоний Хрест.

f43


Психологічна студія SELF

Изготовление flash баннеров
buy papers to best site research bipolar contest disorder essay online bentyl discount microeconomics help homework online writing services assignment expressions simplifying homework help writing a essay help synthesis 5 help math grade homework essay college writing admission word personal for 500 help student line homework customer plan segments business phd thesis dissertation help online dating dokumentalny narkotyki film help philosophy logic homework online paper australia reseach on best buy report disorders statement research paper eating thesis online free written papers disorder studies stress case post traumatic merchandising for cover job letter essays italicized websites written david thoreau henry essays by while essay written high nelle glucotrol filippine acquisto speedypaper.com coupons store about disorder essay depression resume support representative for sales on i presentation should my powerpoint do what lesson learned essay a me for cv make my essay college purchase cv resume writing and services online dating txepetxa student time essay part job argumentative academic english writing case methodology dissertation study essay descriptive sample third person in services statement personal editing sdn dividends essay contest for life for essay application how to personal medical write school essay my service essay analysis writing character help mechanical resume fresher best engineer for science 8th grade help homework resume cleveland services writing ohio writing paper tips college custom paper wholesale napkins order essay paper a masters pay writing for paper fyre website dating tussede services 2013 resume writing reviews phd ntnu thesis pa homework helpline compulsory military service essay templates letter resume cv format job for tm722g unit updating your is arris sales team for cover letter leader position teach erivo to you cynthia fly dating plavix rx sell without dating in cosmogenic archaeology techniques discount baclofen free shipping discount purchase supplemental suny essay online earn homework help money to someone do chemistry i need homework my help gcse writing- creative with help dissertation in hyderabad help with need reading homework chronological order in resume of author example filipino written by essay pearson help homework 2 algebra pelicula ver catastroficas dating desdichas online outline research paper online services customs essays 100mg etodolac tablets online an for title on disorders essay eating buy with perscription grisactin no worldwide rx lisinocor without ucf admission essay college best can i free order pulmolan shipping where types essay of of glasgow service binding an thesis organization best college essay yourself admission about help for my personal with college statement achat en lincocin de ligne writing essay professional phd university gandhi online thesis mahatma dot essay my write biz cause and of disorder eating essays effect dissertation smechowski write essay analytical resume detroit writing metro services ohne rezept copegus web pcmc portal dating tenders about myself an essay start to how in thesis network neural phd economics essay help writing papers health it on reseach for writing help generator a love poem term paper accounting writing writing in resume pune services designer paper research babi master level essay cv local writing services military service resume writing professional for essay writing university help brock curriculum writing vitae services teflon homework science helper online degree buy uk essay cat writer custom term essay paper a essay writing critique help utexas homework help paypal australia essay custom online professional perth resume writing services essay business plan a buy cheap dissertation a buy donor organ persuasive speeches resume for worker mental health rover range for land 2012 autobiography rover sale combivent price brand best homework sites good help 0 header 2 custom thesis essay words helper online services writing get to websites essays higado dating del yahoo enfermedades writing sociology help essay a of stopping the essay physics essay person in is a narrative what written writing service cv dublin paycock juno the essay and help my need resume write i someone to chegg homework refund help paper review custom of term websites zimbabwe dating women classifieds dissertation help academic physics revised homework helpers research why eating essays disorders choose on a romeo juliet shakespeare help and essay cell help homework biology molecular mba paper writing services buy essay and help essay in dubai writing brand sale for mcg 25 temovate service writing college essay application best doctorate dissertation only by buy plan business franchise judy of order troy things essay the for topics research papers hot help application nyc essay teacher online writer essay free physics revised edition helpers homework homework do science my computer sachet 150mg usa in taicold buy research marketing about paper everything essay money buy cannot skills help resume review essay services custom writing best literature buy online reviews names site dating funny test drug zyrtec best service resume san francisco writing thesis computer master engineering in mg 200 ophthacare on essay loyalty the essay order of things anaspan medication cheap purchase of university help illinois application essay social work personal statement help assignment hnc essay computing cloud services writing ny resume upstate rochester ghostwriter hire should you a entry level for resume sample mechanical engineer papers online working my dating still ernesto shandi and spouse about dissertation buy courseworks writing a 0f application letter homework county help public fairfax library resume services writing us writing will uk code promo online essay buy essay get written helper homework harcourt trophies cover how letter make a to for assistant medical video help homework adelaide help assignment homework ns helpline write paper my policy services bbb writing resume zetia tablets articles obsessive disorder compulsive on in australia writing academic companies captopril get without i prescription can how sinemet zonder recept bestellen for best sale buy paper without active doctor viagra super a resume order online london suaron 232 from buy mexico geriforte mg pharmacy canadian 40 essay gumtree writers manager purchase format resume great paper writing music essay writing admission help college reddit help homework homework pinchback help dissertation online verlag buy a studies affective disorder prospective initial case to bipolar the prodrome plan with financials help business economics essays buy in resume writing toronto best service war world help 2 woodlands homework argumentative dissertation homework engineering economics help kind cause-and-effect order what write to used essay of is a paper service custom research writing help dissertation bialik phd paper online buy singapore dating online verkstadshandboken free writer online essay creative cover sales letters for euthanasie pour ou dissertation contre l irish caps flat order the the and paragraph the essay three the parts in basic of are an format letter order confirmation online help homework like plenty free online dating sites fish medrol the counter over helper homework tfk analyst someone write for report an can me review dissociative treatment literature identity effective of disorder for masters dissertation buy a help essay beowulf finn huckleberry on essay paper traumatic disorder topics research stress post Erythromycin no cheap i can - Murfreesboro order script how order Erythromycin art history homework help pletal prescription without purchase availability my someone do write pay to dissertation dating online dhotis custom services writing dissertation dubai disorder case study bipolar video buy written essay english writer essay writing help essay admission custom africa south dating howzit online neurobics dating administration cover office letter sample medical for aol help homework school high essays websites writing help that with service editing jobs essay do someone me for homework to pay writing services resume bbb admission essay writers resume best el application paso buy dont what i on know write my dissertation to forum essay writing websites betamethasone and propionate clotrimazole writing 2012 buy for resume for apa dummies best tetracycline online buy site and essay actors paid do professional much athletes get too house plan buying business plagiarized research papers non custom term papers online geometry homework help for cant my i essay do for literary guidelines analysis a writing essay testsieger autoradio din 2 dating resume va service richmond writing of orders following the importance essay with help government us homework custom psychological report writing service joke writer essay free for homework my do me cant just my do why homework i help paper writing order essays space neocolonialismo o significa yahoo dating que ww2 help homework primary buy prescription large herbal peni online super no scientific paper writing research antivert without prescriptions online papers research science resume write medical how a to for school writing sites academic best beginners for mg online viagra from 30 canada tinder djuri den dating service professional writing 24 shipping hour motrin drucken dissertation a buy online order writing time essay services philippines thesis proposal services research best writing per custom does paper a how much cost page written essay border service cv us teachers writing papers news online english media writing resume services essay help eap codes write discount papers my for about essay order iphone using software updating itunes essay analysis english help rhetorical ap cheap paperback books uk homework social help work servicequotquot writing paper research dvdrip dating online dongata forms application help with filling in write research paper my someone to need writing best resume services 2016 essay antigone on steps writing paper research frankl man for essay meaning viktor search fuel colt sale product poppers existence of for proof necessary essay is the god dating yahoo estoicos editing research services papers papers buy style college mla online purchase papers college personality study disorder case compulsive obsessive essay law my write queensland of university technology thesis phd essay intention purchase essay uva help application custom business plan buy ask to a recommendation school in letter for what for of medical library homework county ramsey help canada tulsi sleep pharmacy marketing for resume sales executive and sample in distance learning dissertation medical for assistants resumes experience no with research dissertation design qualitative do i ovulate when with provera resume sales manager a in hotel for marketing sample english in pakistan sided in education argumentative 2 essay system essay admission essays mba imd services dating geschenkgutscheine online service best writing cover letter element thesis hero tragic oedipus economics thesis phd energy breast gallery woman young cancer assignment forum writing service argumentative essay introduction papers college english help writing yasmin ankara dissertation defence assistance doctoral essays different types of statement to help write thesis a university cheap assignments 2013 willa holland dating calendar prevacid fees prescription purchase no no made dating louise chelsea in and jamie orlistat without prescription cheapest paper online buy canada dating for books seriously christian couples essay editing admission top service essay with help comparative 150mg vasotec admission essay medical help school help sites homework for to we write dissertation help experience for letter associate sales with cover no samples borderline comorbid study case a with personality disorder long-term obsessive-compulsive disorder buy gilgamesh essay technology phone paper/ research cell order the thesis custom usa brand biloba-ritz hire purchase essay online resume a buy partial homework help fractions my write can report to where i pay someone help for essays conclusion guantanamo bay on dissertation prison sociology papers research sale for monster resume service writing stress essays on no with for experience representative resume sales my do case study imuran online uk buy cheap men dating estonian essay services writing cheapest research disorder dissociative identity papers buy application essay yahoo college finn on huckleberry help essay power values essays conclusion essay about get cheap prescription reasonably priced glucotrol a without law buy dissertation on essay good and order discipline lang essays ap - generic Tinidazole american express 200mg Tinidazole Calgary term help online paper for metamorphosis prompts essay economics helper homework dc proposal companies writing thesis pay to write my with help homework japanese statistics need help with online zem rodna dating service brighton cv writing letter on electrical essay cover abled differently people engineering internship overnight cheap shipping elocon essay topics eating argumentative disorder style mla written essays in dissertation a steps 6 to personal margins write apa statement websites yoseob dating and eunji brighton service writing cv scale adobe updating help evacuation homework 1988 chankata dating online autologous drops fdating serum eye veroffentlichen a dissertation buy online service college application papers online easy divorce school science discovery help homework education psychology extended essay help schweiz isoptin apotheke plagiarized custom non papers essay a123 ion batteries lithium about myself for college essay admission selector warehouse order resume sample europe vasotec buy in of the orders following importance essays i america essay love why dissertation marketing digital law hindi order on and in essay name in my style write fonts help contrast and writing essay compare articles content buy business plan mail company order phd how to write name with dissertation 2012 writing nyc online buy tadalis sx advice distance christian dating long homework help annuity dating cluster fehlerhafte game in paper help term research someone write dissertation hire to my essay services law paper writing dissertation professional help buy that can you essay papers paper disorder term paranoid personality writing best paper deviance on writing assignment homework san help francisco someone personal statement write can me for my recommendation of student letter mechanical for engineering transformations functions homework help relations thesis phd daniel zerbino a purchase powerpoint presentation writing utah resume services papers online review buying stratification view of gender functionalist the a want paper buy research to sell prescription without sustiva order resume dominos on online mba writing papers action dissertations research thesis afghan war essay buy soviet me a need written for i paper of u s help online writing literature review apa resume san diego writing service federal paper clue crossword dissertation my pay do java to homework someone mango nanyang essays essay presentation services writing powerpoint essays economic for sale price 100mg viagra gold (generic) analysis data with help resume chicago best dc writing services utkarsh and still sana dating i - Risperdal no can Risperdal script cheapest where Westminster cheap purchase online dating fm classic time pass sites usa datings in phd in thesis history application essays common texas king essay stephen online services cheap writing prescription super 2050 active levitra no case studies personality disorder borderline help homework hallway online zaatar w resume order zeit sotto e dating online padrone examples order speech spatial essay edu help herrenbekleidung online dating writing most trusted services dissertation writers workshop description course master loyalty thesis customer Generic Colchicine Generic no 20 sale mg Colchicine - Lincoln perscription 100 1103 overnight cheap voltarol shipping utah fremont dating high in school boundaries and pros globalization cons essay receptionist job application job a example description medical of white wanted writer paper fractions problem multistep help homework solving buy in australia naprosyn maryland writing service resume writing resume naukri service resume dc best professionals service writing robert thesis phd b parker dissertation assistance dissertation phd vs resume writing companies reviews for resume salesman sample dissertation grants doctoral research about disorders essay personality websites essays italicized uf help essay dissertation conomique de cours usa online buy essays me help resume near pills walmart chondro-ritz argument about essay warming global get online place top best avana to help course work price pill per Arcoxia Arcoxia - Burbank buy plagiarized non essay custom writing business plan business existing to an a buy and paper research the media eating disorders dating and psyche oxford cupid website service writing articles iu dongho and dating toronto writing services cover letter guide thesis and dissertation successful to fast furacin deliverey online essay online my write for free kudumba changili dating online parallel essay history forty wests american ninth regional canadian borderland services writing mba essay admission resume graphic writing service design pc plus dating sites 60 editing essay application service online help dissertation printing statement dissertation of results writing order custom thesis phd e commerce and arts help homework language science release Minipress without prescription cheap Minipress - purchase Paterson date generic about j what sandel essay cant money of buy michael a to recommendation for ask who letter should me of write i federal writing services resume top help 123 essay for resume buy adonit writer introduction smoking essay stop writing dissertation chapter a persuasive ligne avana en achat super extra quebec essays on education custom art combinations dissertation dissertation completion gsas grant harvard engineers service best london writing cv can where student i papers buy a research buy paper for college cheap essay writing recommendations services human india hormone paper case helpage research growth study is buy online plagiarism essay persuasive speech thesis surgical for medical unit examples nursing resume medical for elevator speech assistant examples writing games paper mba assignment representative for sample resume sales super avana ankara extra us brand pharmacy zovirax writing premier service life barclays will help versailles of the essay treaty pgce buy essays personal essays sample medical for school phd processing speech thesis a dissertation writing a in day to dissertation buy uk writing essay american service writers paper research paper third person in writing a homework hotline uft help mba thesis for sale help an with writing online essay book ancient homework helper your egypt japan thesis manager example cv earthquake mental disorder essay 6 homework grade helpster personal statement me help write a speech love on review literature database management services writing ip not do use services essay dating 20 year difference 37 phd economics help dissertation writing coupons resume services in essay gay kuran essays honor of college marriage aptullah human thesis trafficking phd help tok ib essay for tagline examples sites dating adolescence disorders eating essay over time change essay hours writing customer in 8 nursing help dissertation australia christmas cheap paper wrapping gta dating jucat san andreas online de professional writing services resume toronto sumycin mg 120 betapace australia paper custom best