Інститут практичної психології та психотерапії
є структурним підрозділом Національного університету “Острозька академія”. Розпочав свою діяльність у 2015 році. Створений з метою підготовки психологів, як практиків що вміють здійснювати допомогу у вирішенні психологічних проблем. Особлива увага приділяється навчанню і підвищенню кваліфікації спеціалістів, які проводять психосоціальну реабілітацію осіб, які пережили кризову ситуацію.
Основними завданнями інституту є:
1) проводити навчальні, навчально-терапевтичні сертифікатні програми та тренінги із практичної психології та психотерапії;
2) психологічне консультування, індивідуальна та групова психотерапевтична допомога;
3) вивчити стратегії та стилі поведінки особистості в психотравмуючих ситуаціях, дослідити її адаптивні можливості, особистісні ресурси, особливості їх мобілізації, механізми збереження самоідентичності особистості та її успішної соціальної адаптації в умовах сучасного українського соціокультурного, політичного та економічного простору;
4) формування саногенного мислення, відновлення та збереження національної ідентичності, психічного та духовного здоров’я українського населення;
5) створити програму підготовки фахівців-психологів, що працюють із особами, які пережили психотравмуючу життєву ситуацію;
6) вивчати специфіку, динаміку когнітивних процесів людини, а саме процесів пам’яті, сприйняття, уваги, мислення особистості в умовах навчального процесу.
Напрями діяльності інституту такі, як: розробка та впровадження навчальних, навчально-терапевтичних програм спрямованих на оволодіння студентами системою знань із практичної психології та психотерапії, навичками психологічного консультування; проведення наукових досліджень у відповідних галузях, інтервізійних груп практикуючих психологів, спеціалізованих лекцій, науково-практичних семінарів, конференцій; вирішення комплексних задач психологічної діагностики, психокорекції, експертизи, розробка та адаптація особистісних психологічних тестів. Основні напрями міжнародної співпраці інституту: обмін досвідом роботи, спільна розробка наукових проектів; підготовка та видання друкованих праць, обмін і взаємне стажування викладачів. Наукові дослідження в інституті виконуються науковими, науково-педагогічними працівниками кафедр університету, аспірантами та докторантами, студентами.
Реалізовані проекти (заходи). Розробленні та впроваджуються навчальні програми професійної підготовки такі, як: «Практична психологія»(керівник – канд.психол.наук, доцент Шугай М.А.); «Організаційна психологія» (керівник-канд.психол.наук Нікітчук У.І.), «Психологія кризових та травмуючих ситуацій”, «Мистецтво самопрезентації» (керівник- канд.психол.наук, доцент Гандзілевська Г.Б.), “Психологічне консультування”. Учасники вказаних програм засвоять сучасні методи психотерапії, які успішно використовуються на практиці з таких напрямків як: психодрама, гештальт-терапія, арт-терапія, дитяча психотерапія, психосоматика, тілесно-орієнтована психотерапія, сімейна психотерапія, символдрама.
У 2015 році була створена науково-практична лабораторія «Психосоціальна підтримка та реабілітація постраждалих унаслідок бойових дій” (керівник – канд.психол.наук, доцент Ширяєва Т.М.). Впровадженні результати науково-дослідної роботи на тему: «Дослідження психолого-екологічних та соціально-демографічних ризиків і фобій з обґрунтуванням наслідків для здоров’я молоді» (керівник – доктор психологічних наук, професор Каламаж Р.В.). Здійснюється розробка фундаментального наукового дослідження на тему: «Інтерференція як феномен пам’яті та метапам’яті» (керівник – доктор психологічних наук, професор Пасічник І.Д.), що виконується на базі структурного підрозділу інституту Науково-дослідної лабораторії когнітивної психології (керівник – аспірантка кафедри психології та педагогіки Волошина В.О.). З метою розвитку та вдосконалення у студентів-психологів навичок практичної роботи створена «Майстерня практичного психолога» (керівник – канд.психол.наук, доцент, завідувач кафедри психології та педагогіки Матласевич О.В.), яка ще й виконує функції психологічної служби ВНЗ. Основною метою діяльності Майстерні є: підвищення ефективності навчально-виховного процесу засобами практичної психології та підтримка й захист психічного здоров’я всіх його учасників – студентів, викладачів та співробітників.
У 2014 році був впроваджений проект “Друге дихання”, мета якого психосоціальна реабілітація переміщених осіб. Проведені семінари: “Короткострокова психологічна допомога учасникам бойових дій” (Матласевич О.В., Гандзілевська Г.Б., Ширяєва Т.М.), “Робота психолога із ПТСР”, “Робота з травмою: вітчизняний та зарубіжний досвід”, “Депресія: симптоми, методи роботи” (Харченко В.Є.); науково-практичний семінар «Психологічна допомога дітям та батькам, що постраждали під час військових подій” (Шугай М.А., Харченко В.Є.), семінари-лекції на тему: ”Теоретичні аспекти виникнення стресу та посттравматичного стресового розладу і розвиток навичок психологічного відновлення”.